Latest News

Home / Між нами жінками / Травми поколінь (Людмила Петрановська)

Травми поколінь (Людмила Петрановська)


Як же вона все-таки передається, травма?


Зрозуміло, що можна завжди все пояснити «потоком», «переплетеннями», «родової пам’яттю» і т. Д., І, цілком можливо, що зовсім без містики і не обійдешся, але якщо спробувати? Взяти тільки самий зрозумілий, чисто сімейний аспект, батьківсько-дитячі відносини, без політики і ідеології. Про них потім як-небудь.

Живе собі сім’я. Молода зовсім, тільки одружилися, чекають дитинку. Або тільки народили. А може, навіть двох встигли. Люблять, щасливі, сповнені надій. І тут трапляється катастрофа. Маховики історії зрушили з місця і пішли перемелювати народ. Найчастіше першими в жорна потрапляють чоловіки. Революції, війни, репресії – перший удар по ним.

І ось вже молода мати залишилася одна. Її доля – постійнe занепокоєння, непосильна праця (потрібно і працювати, і дитину ростити), ніяких особливих радощів. Похоронка, «десять років без права листування», або просто довга відсутність без вістей, таке, що надія тане. Може бути, це і не про чоловіка, а про брата, батька, інших близьких. Який стан матері? Вона змушена тримати себе в руках, вона не може толком віддатися горю. На ній дитина (діти), і ще багато всього. Зсередини роздирає біль, а висловити її неможливо, плакати не можна, «розкисати» не можна. І вона кам’яніє. Застигає в стоїчному напрузі, відключає почуття, живе, зціпивши зуби і зібравши волю в кулак, робить все на автоматі. Або, ще гірше, занурюється в приховану депресію, ходить, робить, що належить, хоча сама хоче тільки одного – лягти і померти. Її обличчя є застиглу маску, її руки важкі і не гнуться. Їй фізично боляче відповідати на посмішку дитини, вона мінімізує спілкування з ним, не відповідає на його лепет. Дитина прокинувся вночі, гукнув її – а вона глухо виє в подушку. Іноді проривається гнів. Він підповз або підійшов, смикає її, хоче уваги і ласки, вона коли може, відповідає через силу, але іноді раптом як заричить: «Так, відчепися ж», як відштовхне, що він аж відлетить. Ні, вона не нього злиться – на долю, на свою поламане життя, на того, хто пішов і залишив і більше не допоможе.

Тільки ось дитина не знає всієї таємниці того, що відбувається. Йому не кажуть, що сталося (особливо якщо він малий). Або він навіть знає, але зрозуміти не може. Єдине пояснення, яке йому в принципі може прийти в голову: мама мене не любить, я їй заважаю, краще б мене не було. Його особистість не може повноцінно формуватися без постійного емоційного контакту з матір’ю, без обміну з нею поглядами, посмішками, звуками, ласками, без того, щоб читати її обличчя, розпізнавати відтінки почуттів в голосі. Це необхідно, закладено природою, це головне завдання дитинства. А що робити, якщо у матері на обличчі депресивна маска? Якщо її голос одноманітно тьмяний від горя, чи напружене дзвінкий від тривоги?

Поки мати рве жили, щоб дитина елементарно вижилa, не померла від голоду або хвороби, він вона росте собі, вже травмований. Не впевнений, що його люблять, не впевнений, що він потрібен, з погано розвиненою емпатією. Навіть інтелект порушується в умовах депривації. Пам’ятайте картину «Знову двійка»? Вона написана в 51. Головному герою років 11 на вигляд. Дитина війни, травмований більше, ніж старша сестра, яка захопила перші роки нормального сімейного життя, і молодший брат, улюблене дитя повоєнної радості – батько живий повернувся. На стіні – трофейні годинник. А хлопчикові важко вчитися.

Звичайно, у всіх все по-різному. Запас душевних сил у різних жінок різний. Гострота горя різна. Характер різний. Добре, якщо у матері є джерела підтримки – сім’я, друзі, старші діти. А якщо немає? Якщо сім’я опинилася в ізоляції, як «вороги народу», або в евакуації в незнайомому місці? Тут або вмирай, або кам’яній, а як ще вижити?

Минають роки, дуже важкі роки, і жінка навчається жити без чоловіка. «Я і кінь, я і бик, я і баба, і мужик». Кінь в спідниці. Баба з яйцями. Назвіть, як хочете, суть одна. Це людина, який ніс-ніс непосильну ношу, та й звик. Адаптувався. І по-іншому вже просто не вміє. Багато хто пам’ятає, напевно, бабусь, які просто фізично не могли сидіти склавши руки. Уже старенькі зовсім, все клопоталися, все тягали сумки, все намагалися рубати дрова. Це стало способом справлятися з життям. До речі, багато хто з них стали настільки сталевими – так, ось така ось звукопис – що прожили дуже довго, їх і хвороби не брали, і старість. І зараз ще живі, дай їм Бог здоров’я.

У самому крайньому своєму вираженні, при найстрашнішому збігу обставин, така жінка перетворювалася в монстра, здатного вбити своєю турботою. І продовжувала бути залізної, навіть якщо вже не було такої необхідності, навіть якщо потім знову жила з чоловіком, і дітям нічого не загрожувало. Немов обітницю виконувала.

Найяскравіший образ описаний в книзі Павла Санаєва «Поховайте мене за плінтусом».

А ось що пише про «Страшної бабі» Катерина Михайлова ( «Я у себе одна» книжка називається): «Тьмяне волосся, стиснений в ниточку рот …, чавунний крок … Скупа, підозріла, нещадна, байдужа. Вона завжди готова дорікнути шматком

або відважити ляпаса: «Не напасешся на вас, паразитів. Їж, давай! »…. Ні краплі молока не вичавити з її сосків, вся вона суха і жорстка … »Там ще багато дуже точного сказано, і якщо хто не читав ці дві книги, то треба обов’язково.

Найстрашніше в цій патологічно зміненої жінки – не грубість, і не владність. Найстрашніше – любов. Коли, читаючи Санаєва, розумієш, що це повість про любов, про таку ось знівеченої любові, ось коли мороз-то продирає. У мене була подружка в дитинстві, пізня дитина матері, підлітком пережила блокаду. Вона розповідала, як її годували, затиснувши голову між гомілками і вливаючи в рот бульйон. Тому що дитина більше не хотів і не міг, а мати і бабуся вважали, що треба. Їх так пережитий голод зсередини гриз, що плач живої дівчинки, рідний, улюбленої, голос цього голоду перекрити не міг.

А іншу мою подружку мама брала з собою, коли робила підпільні аборти. І вона показувала маленькій дочці повний крові унітаз зі словами: ось, дивися, мужики-то, що вони з нами роблять. Ось вона, жіноча наша доля. Чи хотіла вона травмувати дочка? Ні, тільки вберегти. Це була любов.

А найжахливіше – що риси «Страшної баби» носить вся наша система захисту дітей досі. Медицина, школа, органи опіки. Головне – щоб дитина була «в порядку». Щоб тіло було в безпеці. Душа, почуття, прихильності – не до цього. Врятувати за всяку ціну. Нагодувати і вилікувати. Дуже-дуже повільно це вивітрюється, а нам-то в дитинстві по повній дісталося, няньку, яка ганчіркою по обличчю била, хто не спав вдень, дуже добре пам’ятаю.

Але залишимо осторонь крайні випадки. Просто жінка, просто мама. Просто горе. Просто дитина, що виросла з підозрою, що не потрібен і не любить, хоча це неправда і заради нього тільки і вижила мама і витерпіла все. І він росте, намагаючись заслужити любов, раз вона йому не призначена даром. Допомагає. Нічого не вимагає. Сам собою зайнятий. За молодшими дивиться. Домагається успіхів. Дуже намагається бути корисним. Тільки корисних люблять. Тільки зручних і правильних. Тих, хто і уроки сам зробить, і підлогу в будинку помиє, і молодших укладе, вечерю до приходу матері приготує. Чули, напевно, не раз такого роду розповіді про повоєнне дитинство? “Нам в голову прийти не могло так з матір’ю розмовляти!” – це про сучасну молодь. Ще б. Ще б. По-перше, у залізної жінки і рука важка. А по-друге – хто ж буде ризикувати крихтами тепла і близькості? Це розкіш, чи знаєте, батькам грубити.

Травма пішла на наступний виток.


Настане час, і сам цей дитина створить сім’ю, народить дітей. Роках приблизно так в 60-х. Хтось так був «прокачаний» залізної матір’ю, що виявлявся здатний лише відтворювати її стиль поведінки. Треба ще не забувати, що матерів-то багато дітей не дуже сильно і бачили, в два місяці – ясла, потім п’ятиденка, все літо – з садом на дачі і т. д. Тобто «прокатувала» не тільки сім’я, але і установи, в яких «Страшних баб» завжди вистачало.

Але розглянемо варіант більш благополучний. Дитина була травмована горем матері, але зовсім душу йому не відморозило. А тут взагалі світ і відлига, і в космос полетіли, і так хочеться жити, і любити, і щоб її любили. Вперше взявши на руки власного, маленького і теплого дитини, молода мама раптом розуміє: ось він. Ось той, хто нарешті полюбить її по-справжньому, кому вона дійсно потрібна. З цього моменту її життя набуває нового сенсу. Вона живе заради дітей. Або заради однієї дитини, яку вона любить так пристрасно, що й подумати не може розділити цю любов ще на когось. Вона свариться з власною матір’ю, яка намагається відшмагати онука кропивою – так не можна. Вона обіймає і цілує свою дитину, і спить з ним разом, і не надихається на нього, і тільки зараз, заднім числом усвідомлює, як багато чого вона сама була позбавлена ​​в дитинстві. Вона поглинена цим новим почуттям повністю, все її надії, сподівання – все в цій дитині. Вона «живе його життям», його почуттями, інтересами, тривогами. У них немає секретів один про одного. З ним їй краще, ніж з ким би то не було іншим.

І тільки одне погано – він росте. Стрімко зростає, і що ж потім? Не уж-то знову самотність? Не уж-то знову – порожня ліжко? Психоаналітики тут би багато чого сказали, про переміщений еротизм і все таке, але мені здається, що немає тут ніякого еротизму особливого. Лише дитина, який натерпівся одиноких ночей і більше не хоче. Настільки сильно не хоче, що у нього розум відбиває. «Я не можу заснути, поки ти не прийдеш». Мені здається, у нас в 60-70-е цю фразу частіше говорили мами дітям, а не навпаки.

Що відбувається з дитиною? Він не може не відгукнутися на пристрасний запит його матері про кохання. Це вище його сил. Він щасливо зливається з нею, він піклується, він боїться за її здоров’я. Найжахливіше – коли мама плаче, або коли у неї болить серце. Тільки не це. «Добре, я залишуся, мама. Звичайно, мама, мені зовсім не хочеться на ці танці ». Але насправді хочеться, адже там любов, самостійне життя, свобода, і зазвичай дитина все-таки рве зв’язок, рве боляче, жорстко, з кров’ю, тому що добровільно ніхто не відпустить. І йде, несучи з собою провину, а матері залишаючи образу. Адже вона «все життя віддала, ночей не спала». Вона вклала всю себе, без залишку, а тепер висуває вексель, а дитина не бажає платити. Де справедливість? Тут і спадок “залізної” жінки пригождается, в хід йдуть скандали, погрози, тиск. Як не дивно, це не найгірший варіант. Насильство породжує відсіч і дозволяє-таки відокремитися, хоч і зазнавши втрат.
Деякі ведуть свою роль так майстерно, що дитина просто не в силах піти. Залежність, вина, страх за здоров’я матері прив’язують тисячами прочнейших ниток, про це є п’єса Птушкиной «Поки вона вмирала», по якій набагато легший фільм знятий, там Васильєва маму грає, а Янковський – претендента на дочку. Кожен Новий рік показують, напевно, бачили всі. А найкращий – з точки зору матері – варіант, якщо дочка все ж сходить ненадовго заміж і залишиться з дитиною. І тоді солодке єднання можна перенести на внука і продовжувати далі, і, якщо пощастить, вистачить до самої смерті.

Далі буде.

Please follow and like us:
error0
Tweet 20
fb-share-icon20
Tags: ,

The phrase “crouching tiger, hidden dragon” is a Cheng Yu, or Chinese idiom. A Cheng Yu is typically comprised of 4 characters and refers to a larger story that has a lesson or moral associated with it, much like the Western phrase “sour grapes” refers to Aesop’s fable of The Fox and the Grapes. As for what “crouching tiger, hidden dragon” means, a message board posting reveals the answer: “The phrase ‘Crouching Tiger Hidden Dragon’ (Wuo hu zhan long) is a chinese idiom in which the words ‘Tiger’ and ‘Dragon’ directly refer to people with special hidden talents. This idiom is used to remind people to never underestimate anybody.”

author
Crouching tiger hidden dragon
Comments 160
 • Now let’s have a look at some of the best tablets which are handpicked by our team of tablet professionals to reduce your effort in buying the best graphics tablets for drawing. We will have a look at graphics tablets in all budget constraints, from $25 low-end tablets to high-configured $400 tablets, because not everyone would be able to afford those expensive graphics tablets, especially beginners. So, let’s start with the list.

  купить героин

  author
  MichaelNag
 • Now let’s have a look at some of the best tablets which are handpicked by our team of tablet professionals to reduce your effort in buying the best graphics tablets for drawing. We will have a look at graphics tablets in all budget constraints, from $25 low-end tablets to high-configured $400 tablets, because not everyone would be able to afford those expensive graphics tablets, especially beginners. So, let’s start with the list.

  спайс

  author
  JeffreyRet
 • Now let’s have a look at some of the best tablets which are handpicked by our team of tablet professionals to reduce your effort in buying the best graphics tablets for drawing. We will have a look at graphics tablets in all budget constraints, from $25 low-end tablets to high-configured $400 tablets, because not everyone would be able to afford those expensive graphics tablets, especially beginners. So, let’s start with the list.

  купить анашу

  author
  RobertGor
 • Most of the graphics tablets work as a connected device, means you will need a separate monitor. While some high-end graphics tablets even include a display, means you can draw your art on the same surface where it appears. Generally, these high-end graphics tablets fall into the expensive category and are mostly used by professionals. Refer this guide to buy the best graphics tablet / drawing tablet with screen.

  Below are the features you should consider while buying a graphics tablet for drawing.

  • Size – While buying a graphics tablet for drawing, the size makes a big difference. The greater surface area will give you plenty of space to draw, and they often come with higher input qualities and more shortcut keys, hence efficient working.

  • Pressure Sensitivity – Graphic tablets capture the motion of your pen as well as your pressure information. Many of these tablets come with pressure sensitivity which tracks the amount of pressure, meaning when you apply pressure on the pen while drawing, it will render a thicker line. Note that the tablets with 2048 pressure levels capture more information than those with 1024 pressure levels. On a simple note, the more pressure sensitivity will give you more variety in thickness of line.

  • Controls – Many graphics tablets come with functional keys which can be programmed according to your needs. Some models include keys around the drawing area while some models include keys on the pen. Functional keys on pen can save your time, allowing you to reach shortcuts and your favorite settings directly without navigating on the tablet.

  купить героин

  author
  Fidelkit
 • Well, if you’re a digital artist and planning to buy the best drawing tablet, then pressure sensitivity, size and accuracy are the key specifications to look for and it’s probably not an easy task to figure out what fits in your requirements. So, how to choose the right graphics tablet for drawing? And, what are the best drawing tablets available to buy in the market? Let’s find them out.

  купить анашу

  author
  Michaelemuby
 • Right since their inception, tablets have been very handy and useful as a pocket graphic handler. Starting the very basic text taking a tablet to the currently available feature-loaded tablets, these devices have become a necessity for most of the graphic-engaged users. Standing up to the similar maxim, the Wacom Intuos sports three variants with a difference in their screen size. The tablet comes with a pressure sensitivity, which can vary 8192 levels of pen pressure sensitivity. The tablet also comes with a bunch of gestures which can be customizable based on the user. This powerful duo of pressure sensitivity and gesture support makes it stand out from the crowd and makes it a completely potential tablet for graphics.

  Moreover, the tablet comes with a customizable ExpressKeys and Touch Ring technology which gives you quick access to all your favorite software shortcuts. Whatever the graphics usage be including drawing, sketching, painting, or photoshopping, the Wacom takes it all with ease. It also helps in streamlining your graphics work as the Wacom creative pen tablets and pen displays are meant to provide a more natural and intuitive creative experience, allowing the user to create and collaborate the work faster. All these aforementioned aspects make this certainly the best drawing tablet in our list and across all the tablet’s portfolio.
  купить героин

  author
  ThurmanSop
 • Well, if you’re a digital artist and planning to buy the best drawing tablet, then pressure sensitivity, size and accuracy are the key specifications to look for and it’s probably not an easy task to figure out what fits in your requirements. So, how to choose the right graphics tablet for drawing? And, what are the best drawing tablets available to buy in the market? Let’s find them out.

  спайс

  author
  Ceciller
 • Right since their inception, tablets have been very handy and useful as a pocket graphic handler. Starting the very basic text taking a tablet to the currently available feature-loaded tablets, these devices have become a necessity for most of the graphic-engaged users. Standing up to the similar maxim, the Wacom Intuos sports three variants with a difference in their screen size. The tablet comes with a pressure sensitivity, which can vary 8192 levels of pen pressure sensitivity. The tablet also comes with a bunch of gestures which can be customizable based on the user. This powerful duo of pressure sensitivity and gesture support makes it stand out from the crowd and makes it a completely potential tablet for graphics.

  Moreover, the tablet comes with a customizable ExpressKeys and Touch Ring technology which gives you quick access to all your favorite software shortcuts. Whatever the graphics usage be including drawing, sketching, painting, or photoshopping, the Wacom takes it all with ease. It also helps in streamlining your graphics work as the Wacom creative pen tablets and pen displays are meant to provide a more natural and intuitive creative experience, allowing the user to create and collaborate the work faster. All these aforementioned aspects make this certainly the best drawing tablet in our list and across all the tablet’s portfolio.
  купить героин

  author
  MichaelNed
 • В период с 2009 по 2012 годы, майнеры получали самое большое вознаграждение, 50 BTC за блок. Это был узкий круг энтузиастов, которые могли отправить транзакцию и сами добыть новый блок даже на слабом ноутбуке.
  Поскольку биткоин в то время, был большим экспериментом, приватные ключи от кошельков массово терялись, пропадали вместе с жесткими дисками, выбрасывались с кипами ненужных бумаг, удалялись со сменой операционной системы или терялись пароли. Часть биткоинов «сжигалось» путем случайного перевода на ничейные кошельки (например 1BitcoinEaterAddressDontSendf59kuE), ради любопытства.
  Первые упоминания о запароленном wallet.dat файле с балансом на борту, были на реддите несколько лет назад. Тогда один из пользователей нашел свою старую флэшку и никак не мог вспомнить пароль от приложения Bitcoin Qt. Подбирал все вероятные комбинации и узнавал – можно ли найти его пароль перебором.
  Первый подобный кошелек мы нашли на закрытом форуме, где предлагалось бесплатно скачать и попробовать свои силы в брутфорсе. Далее мы находили предложения о продаже запароленных кошельков. Мы их выкупали, а какие-то удавалось поменять на уже имеющиеся.
  Спустя пол года, мы сделали самый большой интернет-магазин по продаже запароленных wallet.dat файлов. Всего 30 файлов на общую сумму 2414 BTC (или более 20 миллионов долларов).

  https://allprivatekeys.com/wallet.dat

  Каждый из кошельков тщательно нами проверен на: источники средств, биткоин адреса и упоминания в интернете. На сколько же было наше удивление, когда мы нашли намайненные монеты из сокровищ Сатоши Накамото. Не смотря на то что эти кошельки, считаются “мертвыми” и движения по ним нет, данные о них периодически появляются в сети.
  Например Крейг Райт, самопровозглашенный создатель биткоина, уверяет что у него есть приватные ключи ко всем адресам до 2011 года. А это идет вразрез с нашими находками. Так например, адрес 1DFo9TYjyKT7Rwa1Nx7G3STMRHBFUC2hUB получил вознаграждение в 50 BTC за блок 30371 найденный в декабре 2009. Данный адрес входит в запароленный кошелек
  Картинка:

  И это не единственный наш кошелек с премайном тех лет. А представьте, что может произойти с курсом биткоина, если пароль будет подобран и деньги зашевелятся на этих адресах. Ведь за этими адресами много людей и компаний пристально следят.
  Ещё один интересный факт – практически все биткоин-адреса, из этих кошельков, имеют монеты форков. Например адрес 1HZNsUqQxKVLmfPfCAzLwrnVDzx8CxwxnM содержит: Bitcoin Cash 575.99080160 BCH, Bitcoin Gold 575.99080160 BTG, Bitcoin SV 575.99080160 BSV. И это огромные деньги, даже не считая монеты основной сети.

  Подобрать приватный ключ к чужому биткоин-адресу практически невозможно. Найти пароль придуманный человеком гораздо легче. Но не забывайте, что пароль может состоять из разных алфавитов, регистров, цифр и знаков, что значительно усложняет подбор. К тому же, чем длиннее пароль тем больше вариантов для перебора и тем дольше его взламывать. В любом случае, это будет хороший опыт и возможность сорвать куш.

  author
  ELikaJib
 • College Girls Porn Pics
  http://natraul.tits.relayblog.com/?ashleigh

  streaming porn free shyla styles free super 8 porn cheap porn down loads porn feed free wet pussy porn

  author
  delorisuo69
 • Компания ООО «УРАЛЬСКИЙ ПОТОК» – это многолетний и бесценный опыт работы в сфере обеспечения объектов промышленного строительства, нефтегазовой отрасли, строительства энергетических объектов, а так же комплектация объектов гражданского строительства соединительными деталями трубопровода и запорно-регулирующей арматурой. Наши заказчики ценят в первую очередь безупречное качество нашей продукции и ее соответствие необходимым ГОСТ , а так же кратчайшие сроки поставки в любую точку России. За счет многолетних партнерских отношений с крупнейшими Российскими компаниями , мы сформировали ассортимент который максимально соответствует запросам наших клиентов.

  купить анашу

  author
  RichardHof
 • Компания ООО «УРАЛЬСКИЙ ПОТОК» – это многолетний и бесценный опыт работы в сфере обеспечения объектов промышленного строительства, нефтегазовой отрасли, строительства энергетических объектов, а так же комплектация объектов гражданского строительства соединительными деталями трубопровода и запорно-регулирующей арматурой. Наши заказчики ценят в первую очередь безупречное качество нашей продукции и ее соответствие необходимым ГОСТ , а так же кратчайшие сроки поставки в любую точку России. За счет многолетних партнерских отношений с крупнейшими Российскими компаниями , мы сформировали ассортимент который максимально соответствует запросам наших клиентов.

  купить героин

  author
  Davidabike
 • Компания ООО «УРАЛЬСКИЙ ПОТОК» – это многолетний и бесценный опыт работы в сфере обеспечения объектов промышленного строительства, нефтегазовой отрасли, строительства энергетических объектов, а так же комплектация объектов гражданского строительства соединительными деталями трубопровода и запорно-регулирующей арматурой. Наши заказчики ценят в первую очередь безупречное качество нашей продукции и ее соответствие необходимым ГОСТ , а так же кратчайшие сроки поставки в любую точку России. За счет многолетних партнерских отношений с крупнейшими Российскими компаниями , мы сформировали ассортимент который максимально соответствует запросам наших клиентов.

  купить анашу

  author
  ThurmanSop
 • https://www.brisbanetimes.com.au/national/queensland/hells-angels-bikie-charged-over-gold-coast-battery-scam-20190923-p52tz1.html
  Ice-cream machines labelled “scientific equipment” were shipped off to Thailand by a Hells Angels bikie as part of an elaborate investment scam, police allege.

  Vadim Victor Volkov, a 37-year-old alleged patched member of the Hells Angels, was charged with money laundering on Monday while an arrest warrant has been issued for his 62-year-old alleged accomplice.

  Detectives, who have spent eight months investigating the pair, say they are responsible for a complex scam where they passed themselves off as Russian scientists to land investments.

  They will allege the two men claimed to be owners of a graphene battery technology, GraphenEra, and in May 2016 “dishonestly advertised investment opportunities to an ASX-listed company based in Brisbane”.

  The Brisbane company, LWP Technologies, subsequently entered into a failed joint venture with the men, paid $566,450 and issued 30 million shares to finance production of graphene batteries.

  Detective Acting Superintendent Vince Byrnes said police believed the money was not invested as promised and was used for the pair’s “personal benefit”.

  “In September 2016, the former board of the investor company terminated the joint venture; however, their attempts to have their capital returned were ignored by the offenders, resulting in financial loss to shareholders, including those who bought shares following public announcements of the joint venture,” he said.

  Mr Volkov shipped ice-cream machines labelled as scientific laboratory equipment to a facility in Thailand, where the batteries were to be produced, though none were, he alleged.

  The pair are accused of faking scientific qualifications to former board members and pretending to have “relationships with Russia-based scientists and Australia-based scientific institutions”.

  Detective Byrnes said the investigation confirmed that despite knowing that the graphene technology could not be produced, the men continued marketing it in order to secure investments.

  “This highlights that it is important to stay in control of your investment transactions and seek a second opinion prior to committing to an investment.”

  Mr Volkov has been arrested and charged with one money laundering offence and two fraud offences (dishonestly cause detriment and dishonestly induce delivery of $60,050) and was expected to appear in Southport Magistrate on October 3.

  An arrest warrant is in the process of being issued for the 62-year-old for the same charges.

  Share on Facebook

  author
  CalvinSnory
 • https://www.brisbanetimes.com.au/national/queensland/hells-angels-bikie-charged-over-gold-coast-battery-scam-20190923-p52tz1.html
  Ice-cream machines labelled “scientific equipment” were shipped off to Thailand by a Hells Angels bikie as part of an elaborate investment scam, police allege.

  Vadim Victor Volkov, a 37-year-old alleged patched member of the Hells Angels, was charged with money laundering on Monday while an arrest warrant has been issued for his 62-year-old alleged accomplice.

  Detectives, who have spent eight months investigating the pair, say they are responsible for a complex scam where they passed themselves off as Russian scientists to land investments.

  They will allege the two men claimed to be owners of a graphene battery technology, GraphenEra, and in May 2016 “dishonestly advertised investment opportunities to an ASX-listed company based in Brisbane”.

  The Brisbane company, LWP Technologies, subsequently entered into a failed joint venture with the men, paid $566,450 and issued 30 million shares to finance production of graphene batteries.

  Detective Acting Superintendent Vince Byrnes said police believed the money was not invested as promised and was used for the pair’s “personal benefit”.

  “In September 2016, the former board of the investor company terminated the joint venture; however, their attempts to have their capital returned were ignored by the offenders, resulting in financial loss to shareholders, including those who bought shares following public announcements of the joint venture,” he said.

  Mr Volkov shipped ice-cream machines labelled as scientific laboratory equipment to a facility in Thailand, where the batteries were to be produced, though none were, he alleged.

  The pair are accused of faking scientific qualifications to former board members and pretending to have “relationships with Russia-based scientists and Australia-based scientific institutions”.

  Detective Byrnes said the investigation confirmed that despite knowing that the graphene technology could not be produced, the men continued marketing it in order to secure investments.

  “This highlights that it is important to stay in control of your investment transactions and seek a second opinion prior to committing to an investment.”

  Mr Volkov has been arrested and charged with one money laundering offence and two fraud offences (dishonestly cause detriment and dishonestly induce delivery of $60,050) and was expected to appear in Southport Magistrate on October 3.

  An arrest warrant is in the process of being issued for the 62-year-old for the same charges.

  Share on Facebook

  author
  TerrellSnogs
 • https://www.goldcoastbulletin.com.au/news/crime-court/alleged-hells-angel-gets-bail-on-drugs-weapons-and-fraud-charges/news-story/ec0e8ac4f1b6b6109d1811c1fb299cdd
  His charges include drug possession and trafficking, possessing weapons and explosives, possessing utensils, and fraud.

  A joint operation between Queensland police and the Crime and Corruption Commission uncovered more than $1 million in cash, three automatic weapons, five hand guns, a quantity of drugs and mobile phones.
  The Brisbane Supreme Court on Friday heard the prosecution had received information from police that impacted Volkov’s bail application, but prosecutor Ron Swanwick was not prepared to discuss it in open court.

  Justice John Bond agreed to close the court to hear argument linked to operational police matters.

  He later granted bail on strict conditions, including that Volkov reside in Robina, abide by a curfew and report to police each day.

  He must also surrender his three passports, not travel outside Queensland without permission and avoid airports, and not contact any identified prosecution witness.

  “I’m satisfied that, based upon the submissions … the applicant has established that his detention in custody is not justified,” Justice Bond said.

  Police allege the syndicate was significant and had been operating since at least March 2014, selling cocaine, ice and ecstasy.

  During a previous court appearance it was revealed Volkov had been under police surveillance for two years.

  Volkov’s matter will come before court again on September 29.

  author
  Davidrow
 • https://www.goldcoastbulletin.com.au/news/crime-court/alleged-hells-angel-gets-bail-on-drugs-weapons-and-fraud-charges/news-story/ec0e8ac4f1b6b6109d1811c1fb299cdd
  His charges include drug possession and trafficking, possessing weapons and explosives, possessing utensils, and fraud.

  A joint operation between Queensland police and the Crime and Corruption Commission uncovered more than $1 million in cash, three automatic weapons, five hand guns, a quantity of drugs and mobile phones.
  The Brisbane Supreme Court on Friday heard the prosecution had received information from police that impacted Volkov’s bail application, but prosecutor Ron Swanwick was not prepared to discuss it in open court.

  Justice John Bond agreed to close the court to hear argument linked to operational police matters.

  He later granted bail on strict conditions, including that Volkov reside in Robina, abide by a curfew and report to police each day.

  He must also surrender his three passports, not travel outside Queensland without permission and avoid airports, and not contact any identified prosecution witness.

  “I’m satisfied that, based upon the submissions … the applicant has established that his detention in custody is not justified,” Justice Bond said.

  Police allege the syndicate was significant and had been operating since at least March 2014, selling cocaine, ice and ecstasy.

  During a previous court appearance it was revealed Volkov had been under police surveillance for two years.

  Volkov’s matter will come before court again on September 29.

  author
  JimmieWaync
 • https://www.goldcoastbulletin.com.au/news/crime-court/alleged-hells-angel-gets-bail-on-drugs-weapons-and-fraud-charges/news-story/ec0e8ac4f1b6b6109d1811c1fb299cdd
  His charges include drug possession and trafficking, possessing weapons and explosives, possessing utensils, and fraud.

  A joint operation between Queensland police and the Crime and Corruption Commission uncovered more than $1 million in cash, three automatic weapons, five hand guns, a quantity of drugs and mobile phones.
  The Brisbane Supreme Court on Friday heard the prosecution had received information from police that impacted Volkov’s bail application, but prosecutor Ron Swanwick was not prepared to discuss it in open court.

  Justice John Bond agreed to close the court to hear argument linked to operational police matters.

  He later granted bail on strict conditions, including that Volkov reside in Robina, abide by a curfew and report to police each day.

  He must also surrender his three passports, not travel outside Queensland without permission and avoid airports, and not contact any identified prosecution witness.

  “I’m satisfied that, based upon the submissions … the applicant has established that his detention in custody is not justified,” Justice Bond said.

  Police allege the syndicate was significant and had been operating since at least March 2014, selling cocaine, ice and ecstasy.

  During a previous court appearance it was revealed Volkov had been under police surveillance for two years.

  Volkov’s matter will come before court again on September 29.

  author
  RichardNotly
 • https://www.brisbanetimes.com.au/national/queensland/hells-angels-bikie-charged-over-gold-coast-battery-scam-20190923-p52tz1.html
  Ice-cream machines labelled “scientific equipment” were shipped off to Thailand by a Hells Angels bikie as part of an elaborate investment scam, police allege.

  Vadim Victor Volkov, a 37-year-old alleged patched member of the Hells Angels, was charged with money laundering on Monday while an arrest warrant has been issued for his 62-year-old alleged accomplice.

  Detectives, who have spent eight months investigating the pair, say they are responsible for a complex scam where they passed themselves off as Russian scientists to land investments.

  They will allege the two men claimed to be owners of a graphene battery technology, GraphenEra, and in May 2016 “dishonestly advertised investment opportunities to an ASX-listed company based in Brisbane”.

  The Brisbane company, LWP Technologies, subsequently entered into a failed joint venture with the men, paid $566,450 and issued 30 million shares to finance production of graphene batteries.

  Detective Acting Superintendent Vince Byrnes said police believed the money was not invested as promised and was used for the pair’s “personal benefit”.

  “In September 2016, the former board of the investor company terminated the joint venture; however, their attempts to have their capital returned were ignored by the offenders, resulting in financial loss to shareholders, including those who bought shares following public announcements of the joint venture,” he said.

  Mr Volkov shipped ice-cream machines labelled as scientific laboratory equipment to a facility in Thailand, where the batteries were to be produced, though none were, he alleged.

  The pair are accused of faking scientific qualifications to former board members and pretending to have “relationships with Russia-based scientists and Australia-based scientific institutions”.

  Detective Byrnes said the investigation confirmed that despite knowing that the graphene technology could not be produced, the men continued marketing it in order to secure investments.

  “This highlights that it is important to stay in control of your investment transactions and seek a second opinion prior to committing to an investment.”

  Mr Volkov has been arrested and charged with one money laundering offence and two fraud offences (dishonestly cause detriment and dishonestly induce delivery of $60,050) and was expected to appear in Southport Magistrate on October 3.

  An arrest warrant is in the process of being issued for the 62-year-old for the same charges.

  Share on Facebook

  author
  FrankBinly
 • https://www.goldcoastbulletin.com.au/news/crime-court/alleged-hells-angel-gets-bail-on-drugs-weapons-and-fraud-charges/news-story/ec0e8ac4f1b6b6109d1811c1fb299cdd
  His charges include drug possession and trafficking, possessing weapons and explosives, possessing utensils, and fraud.

  A joint operation between Queensland police and the Crime and Corruption Commission uncovered more than $1 million in cash, three automatic weapons, five hand guns, a quantity of drugs and mobile phones.
  The Brisbane Supreme Court on Friday heard the prosecution had received information from police that impacted Volkov’s bail application, but prosecutor Ron Swanwick was not prepared to discuss it in open court.

  Justice John Bond agreed to close the court to hear argument linked to operational police matters.

  He later granted bail on strict conditions, including that Volkov reside in Robina, abide by a curfew and report to police each day.

  He must also surrender his three passports, not travel outside Queensland without permission and avoid airports, and not contact any identified prosecution witness.

  “I’m satisfied that, based upon the submissions … the applicant has established that his detention in custody is not justified,” Justice Bond said.

  Police allege the syndicate was significant and had been operating since at least March 2014, selling cocaine, ice and ecstasy.

  During a previous court appearance it was revealed Volkov had been under police surveillance for two years.

  Volkov’s matter will come before court again on September 29.

  author
  MauriceTog
 • https://www.brisbanetimes.com.au/national/queensland/hells-angels-bikie-charged-over-gold-coast-battery-scam-20190923-p52tz1.html
  Ice-cream machines labelled “scientific equipment” were shipped off to Thailand by a Hells Angels bikie as part of an elaborate investment scam, police allege.

  Vadim Victor Volkov, a 37-year-old alleged patched member of the Hells Angels, was charged with money laundering on Monday while an arrest warrant has been issued for his 62-year-old alleged accomplice.

  Detectives, who have spent eight months investigating the pair, say they are responsible for a complex scam where they passed themselves off as Russian scientists to land investments.

  They will allege the two men claimed to be owners of a graphene battery technology, GraphenEra, and in May 2016 “dishonestly advertised investment opportunities to an ASX-listed company based in Brisbane”.

  The Brisbane company, LWP Technologies, subsequently entered into a failed joint venture with the men, paid $566,450 and issued 30 million shares to finance production of graphene batteries.

  Detective Acting Superintendent Vince Byrnes said police believed the money was not invested as promised and was used for the pair’s “personal benefit”.

  “In September 2016, the former board of the investor company terminated the joint venture; however, their attempts to have their capital returned were ignored by the offenders, resulting in financial loss to shareholders, including those who bought shares following public announcements of the joint venture,” he said.

  Mr Volkov shipped ice-cream machines labelled as scientific laboratory equipment to a facility in Thailand, where the batteries were to be produced, though none were, he alleged.

  The pair are accused of faking scientific qualifications to former board members and pretending to have “relationships with Russia-based scientists and Australia-based scientific institutions”.

  Detective Byrnes said the investigation confirmed that despite knowing that the graphene technology could not be produced, the men continued marketing it in order to secure investments.

  “This highlights that it is important to stay in control of your investment transactions and seek a second opinion prior to committing to an investment.”

  Mr Volkov has been arrested and charged with one money laundering offence and two fraud offences (dishonestly cause detriment and dishonestly induce delivery of $60,050) and was expected to appear in Southport Magistrate on October 3.

  An arrest warrant is in the process of being issued for the 62-year-old for the same charges.

  Share on Facebook

  author
  AndresSmano
 • https://www.goldcoastbulletin.com.au/news/crime-court/alleged-hells-angel-gets-bail-on-drugs-weapons-and-fraud-charges/news-story/ec0e8ac4f1b6b6109d1811c1fb299cdd
  His charges include drug possession and trafficking, possessing weapons and explosives, possessing utensils, and fraud.

  A joint operation between Queensland police and the Crime and Corruption Commission uncovered more than $1 million in cash, three automatic weapons, five hand guns, a quantity of drugs and mobile phones.
  The Brisbane Supreme Court on Friday heard the prosecution had received information from police that impacted Volkov’s bail application, but prosecutor Ron Swanwick was not prepared to discuss it in open court.

  Justice John Bond agreed to close the court to hear argument linked to operational police matters.

  He later granted bail on strict conditions, including that Volkov reside in Robina, abide by a curfew and report to police each day.

  He must also surrender his three passports, not travel outside Queensland without permission and avoid airports, and not contact any identified prosecution witness.

  “I’m satisfied that, based upon the submissions … the applicant has established that his detention in custody is not justified,” Justice Bond said.

  Police allege the syndicate was significant and had been operating since at least March 2014, selling cocaine, ice and ecstasy.

  During a previous court appearance it was revealed Volkov had been under police surveillance for two years.

  Volkov’s matter will come before court again on September 29.

  author
  Timothypsymn
 • https://www.goldcoastbulletin.com.au/news/crime-court/alleged-hells-angel-gets-bail-on-drugs-weapons-and-fraud-charges/news-story/ec0e8ac4f1b6b6109d1811c1fb299cdd
  His charges include drug possession and trafficking, possessing weapons and explosives, possessing utensils, and fraud.

  A joint operation between Queensland police and the Crime and Corruption Commission uncovered more than $1 million in cash, three automatic weapons, five hand guns, a quantity of drugs and mobile phones.
  The Brisbane Supreme Court on Friday heard the prosecution had received information from police that impacted Volkov’s bail application, but prosecutor Ron Swanwick was not prepared to discuss it in open court.

  Justice John Bond agreed to close the court to hear argument linked to operational police matters.

  He later granted bail on strict conditions, including that Volkov reside in Robina, abide by a curfew and report to police each day.

  He must also surrender his three passports, not travel outside Queensland without permission and avoid airports, and not contact any identified prosecution witness.

  “I’m satisfied that, based upon the submissions … the applicant has established that his detention in custody is not justified,” Justice Bond said.

  Police allege the syndicate was significant and had been operating since at least March 2014, selling cocaine, ice and ecstasy.

  During a previous court appearance it was revealed Volkov had been under police surveillance for two years.

  Volkov’s matter will come before court again on September 29.

  author
  Matthewaxory
 • Компания ООО «УРАЛЬСКИЙ ПОТОК» – это многолетний и бесценный опыт работы в сфере обеспечения объектов промышленного строительства, нефтегазовой отрасли, строительства энергетических объектов, а так же комплектация объектов гражданского строительства соединительными деталями трубопровода и запорно-регулирующей арматурой. Наши заказчики ценят в первую очередь безупречное качество нашей продукции и ее соответствие необходимым ГОСТ , а так же кратчайшие сроки поставки в любую точку России. За счет многолетних партнерских отношений с крупнейшими Российскими компаниями , мы сформировали ассортимент который максимально соответствует запросам наших клиентов.

  спайс

  author
  Geraldjoili
 • Компания ООО «УРАЛЬСКИЙ ПОТОК» – это многолетний и бесценный опыт работы в сфере обеспечения объектов промышленного строительства, нефтегазовой отрасли, строительства энергетических объектов, а так же комплектация объектов гражданского строительства соединительными деталями трубопровода и запорно-регулирующей арматурой. Наши заказчики ценят в первую очередь безупречное качество нашей продукции и ее соответствие необходимым ГОСТ , а так же кратчайшие сроки поставки в любую точку России. За счет многолетних партнерских отношений с крупнейшими Российскими компаниями , мы сформировали ассортимент который максимально соответствует запросам наших клиентов.

  спайс

  author
  DarrellplulA
 • Компания ООО «УРАЛЬСКИЙ ПОТОК» – это многолетний и бесценный опыт работы в сфере обеспечения объектов промышленного строительства, нефтегазовой отрасли, строительства энергетических объектов, а так же комплектация объектов гражданского строительства соединительными деталями трубопровода и запорно-регулирующей арматурой. Наши заказчики ценят в первую очередь безупречное качество нашей продукции и ее соответствие необходимым ГОСТ , а так же кратчайшие сроки поставки в любую точку России. За счет многолетних партнерских отношений с крупнейшими Российскими компаниями , мы сформировали ассортимент который максимально соответствует запросам наших клиентов.

  купить героин

  author
  Williamlot
 • 第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

  https://168cash.com.tw/

  author
  AaronBax
 • author
  MarcusJIT
 • детские песни слушать бесплатно для маленьких детей от 3 лет на русском языке
  образец заполнения платежного поручения на штраф по ндфл в 2020 году

  author
  ex2Gubrt
 • Hello
  This is my first post here

  https://fhgfo8fgfg6fg5df4gfgfv0fvkjf7.com

  author
  Michaelreiny
 • смотреть онлайн фильмы турецкие бесплатно в хорошем качестве новинки
  продажа европейских тягачей без пробега по россии в санкт-петербурге

  author
  ex2Gubrt
 • как сделать лук и стрелы из дерева в домашних условиях своими руками
  смотреть фильм онлайн бесплатно в хорошем качестве невеста из москвы

  author
  ex2Gubrt
 • Free Porn Galleries – Hot Sex Pictures
  http://pornslutgirls.alypics.com/?yesenia

  porn warriors savanna classic porn girls aloud porn comics porn star descriptions gay porn uncut dicks

  author
  elmaco3
 • смотреть фильм холодный расчёт 2020 онлайн бесплатно в хорошем качестве
  смотреть в ютубе фильмы онлайн в хорошем качестве бесплатно 2020 новинки

  author
  ex2Gubrt
 • куда можно поступить с профильной математикой русским и обществознанием
  калькулятор расчета неустойки по договору за каждый день просрочки калькулятор

  author
  ex2Gubrt
 • авито москва работа вакансии с ежедневной оплатой от прямых работодателей
  смотреть фильм смертельная гонка 1 онлайн в хорошем качестве бесплатно

  author
  ex2Gubrt
 • формирование элементарных математических представлений старшая группа
  как быстро избавиться от красных пятен от прыщей на лице в домашних условиях

  author
  ex2Gubrt
 • скачать драйвера на принтер hp laserjet 1132 для windows 7 бесплатно
  смотреть лёлик и болик мультфильм онлайн бесплатно в хорошем качестве

  author
  ex2Gubrt
 • Работа веб моделью

  ?Мы ищем молодых, амбициозных девушек на наши вебкам студии в Днепропетровске. Работа веб моделью в Днепре является идеальной работой для тех, кто ищет финансовую независимость и хочет зарабатывать более 10 000 $ в год. Если вы не можете найти хорошую работу, или работаете по 12 часов за копейки, мы хотели бы предложить присоединится к нашей команде профессионалов.
  Для работы веб моделью вам не нужен опыт работы или специальное образование.
  Вы можете начать зарабатывать хорошие деньги начиная с сегодняшнего дня на лучших студиях города. Вам осталось заполнить анкету и отослать ее нам, с вами свяжется наш администратор и назначит собеседование в удобное для вас время.
  Наши двери всегда открыты для вас !!!?

  Для того что бы быть вебкам моделью, вам должно быть полных 18 лет. Лично нам ваши документы не нужны, это требование сайтов при регистрации, нужны только фото с вашими документами (паспорт, загран-паспорт или водительские права).
  В самом начале работы вы сами определяете свой собственный график. Вы можете выбрать одну из 3х смен в сутках (с 8:00 до 15:00; с 15:00 до 22:00; с 22:00 до 8:00). Для больших и стабильных доходов, мы рекомендуем работать в одну смену (например в вечернюю), и 4-5 раз в неделю, в целях сохранения своих будущих клиентов на сайтах.
  Работа веб моделью заключается в первую очередь в общении по видеочату. То есть от вас нужно хорошо выглядеть на камеру и переписываться с гостями иностранных сайтов.
  Знание английского не обязательно, для удобства работы у нас установлены на компьютере профессиональные переводчики, вы не почувствуете не какого дискомфорта от не знания языка. Тем более через полгода работы вы сможете спокойно общаться на английском и без помощи переводчика.
  В среднем девчонки у нас зарабатывают около 1000$, есть конечно и звезды которые зарабатывают и на много больше, но без опыта работы за первый месяц реально заработать 600$, это тот минимум, на который наши администраторы в состоянии вытянуть любую модель с любой внешностью и без знания иностранных языков. Поверьте, мы очень заинтересованы что бы вы зарабатывали много.
  Всю информация, которую вы предоставляете нам, является полностью анонимной Мы заботимся о безопасности наших моделей, так как это в наших же интересах. Для работы мы используем только зарубежные сайты. Так же вы по желанию ограничиваете доступ к своему профилю в любой стране. Следуя просом правилам, о вас не кто не узнает.
  Для высоких доходов мы рекомендуем девушкам работать в студии. Основной аспект, а также абсолютно необходимый для работы, это оборудование (мощный компьютер, HD-web камера, высокоскоростной интернет и т.д.), аналогично важным является ландшафт и дизайн рабочего места. Это все, требует довольно больших начальных капиталовложений.
  Каждый мужчина имеет разные вкусы на девушек. Есть парни, которые предпочитают худых девушек, есть те, которым по нраву полные девушки. Некоторым нравятся смелые, некоторые предпочитают ангельски-деликатных девушек. Что бы достичь успеха в работе вебкам модели, в первую очередь нужно быть девушкой. Работа веб модели приносит, кроме больших денег, много уверенности в себе и поможет лучше узнать и раскрыть лучшие свои качества.

  author
  DarrellplulA
 • скачать бесплатно песня из мультфильма три богатыря ход конем занесло
  вы не можете совершить платеж пока не подтвердите свои данные в qiwi

  author
  ex2Gubrt
 • закон о соблюдении покоя граждан и тишины в московской области 2020
  свято-успенский мужской монастырь саровская пустынь официальный сайт

  author
  ex2Gubrt
 • гдз рабочая тетрадь по литературному чтению 2 часть 2 класс малаховская
  смотреть фильм онлайн ленинград 46 бесплатно в хорошем качестве 2020

  author
  ex2Gubrt
 • на россии 1 вышла передача прямой эфир с малаховым и корчевниковым ютуб
  день независимости фильм онлайн 2020 смотреть бесплатно в хорошем качестве

  author
  ex2Gubrt
 • права ребенка и формы его правовой защиты в международном и российском законодательстве
  развитие логического мышления у учащихся в процессе обучения математике

  author
  ex2Gubrt
 • какие документы нужно предоставить в росреестр при продаже квартиры
  смотреть сериал москва три вокзала онлайн бесплатно 7 сезон все серии

  author
  ex2Gubrt
 • Сделаем из честной компании мошенников всего за 1500 руб.)) гарантия 100%. Только негативные отзывы.
  Портфолио. https://otzovik.pro/individualnyy-predprinimatel-132808730606
  Постоплата!

  author
  WilliamFrosy
 • Hot sexy porn projects, daily updates
  http://somenakedphoto.instakink.com/?kayli

  fake natalie portman porn pictures girl on girl hardcore porn videos august the porn star dominating porn freeware to clean porn from hdd amature indian porn video clips

  author
  jimcb18
 • Eskadron is one of the very valued high-street manufacturers in the entire world that specializes in the production of high-quality equestrian clothing and equipment. This German concern was set by Pikeur wanting to meet with the jockeys’ demands, have been looking for professional but also stylish equestrian accessories. Thus, what makes Eskadron so special and why their collections are so popular among riders?Eskadron Why would riders from all over the world love this brand?
  Eskadron continues to be exceptionally popular among horse riding fans for several or even more years now. This brand’s products are distinguished by their own high-quality attention to detail. Eskadron is also appreciated for their unique practicality, elegance, innovativeness in their projects, modern style, and availability. The brand’s offer includes both pro items and ones for recreational riders. Thus, you’ll discover basic equestrian clothing, professional design, and assorted accessories necessary for the proper saddling of a horse. Eskadron offers saddle cloths, halters, rugs, bell boots for horses, vases, fly vases, bandages, but in addition hoodies, tshirts, breeches, also show jackets. These products include the eu, which additionally verifies their quality.Eskadron’s ranges
  Eskadron has lots of selections. Many are seasonal, many others are constantly available in their own offer. The most Well-known collections of the brand are:
  Classic Sports – established twice per calendar year, this line consists only of horse riding equipment. Products from this collection are extremely simple, in conventional soft colours but at exactly the same time very elegant.
  Platinum Card – launches once annually for those who enjoy conventional solutions. You will mostly find gray and black shades along with delicate picture themes.
  Young Star – line for kiddies that begin their experience with horseriding. It’s basic horseriding accessories in bright colours and extraordinary patterns.
  Equestrian Fanatics – clothing line designed for riders who like to stand outside. Available jackets, hoodies, and backpacks successfully unite casual clothing with equestrianism.
  Vintage offer – Their constant offer of clothing, equipment, and accessories. You can find services and products useful for training and regular rides but also elegant show clothing.

  Eskadron is a brand used by riders from all over the world. For the benefit of riding and safety both yours and your horse, it is well worth investing in highquality articles, which may allow one to fully appreciate this exceptional sport.

  author
  CyberXBland
 • как узнать свой номер телефона на активе казахстан что нужно набрать
  паспорт антитеррористической защищенности объекта 2020 года образец скачать

  author
  ex2Gubrt
 • Ironically, the only person who was able to get a long term non-immigration visa along with a Thai work permit is Tatiana Aliusova (born 1986). She is not a scientist or engineer. She was introduced as an “accountant” to team members. Being asked what does she know about Thai tax laws she admitted knowing nothing. Later VV mentioned that she worked in on of the Pattaya XX night clubs (brothels) before meeting him.
  According his own statement Mr.Volkov paid ca $2000 for her immigration services.
  IMHO, having a whore as a single legal employee tells a lot about business in general.

  Enjoy!
  https://sites.google.com/site/grapheneralwpdeceptionpoint/girls-and-lots-of-fun
  Behold, here is a captain of your “Titanic”!

  author
  Emmittcuche
 • календарно-тематический план по рисованию в подготовительной группе
  непоседа зу все серии подряд без остановки смотреть онлайн бесплатно

  author
  ex2Gubrt
 • расписание электричек ласточка тверь-москва на завтра с изменениями
  властелин колец режиссерская версия смотреть онлайн в хорошем качестве

  author
  ex2Gubrt
 • государственные университеты москвы с бюджетными местами 2020 список
  смотреть дневники вампира 4 сезон все серии бесплатно в хорошем качестве

  author
  ex2Gubrt
 • Ironically, the only person who was able to get a long term non-immigration visa along with a Thai work permit is Tatiana Aliusova (born 1986). She is not a scientist or engineer. She was introduced as an “accountant” to team members. Being asked what does she know about Thai tax laws she admitted knowing nothing. Later VV mentioned that she worked in on of the Pattaya XX night clubs (brothels) before meeting him.
  According his own statement Mr.Volkov paid ca $2000 for her immigration services.
  IMHO, having a whore as a single legal employee tells a lot about business in general.

  Enjoy!
  https://sites.google.com/site/grapheneralwpdeceptionpoint/girls-and-lots-of-fun
  Behold, here is a captain of your “Titanic”!

  author
  Coreynow
 • Ironically, the only person who was able to get a long term non-immigration visa along with a Thai work permit is Tatiana Aliusova (born 1986). She is not a scientist or engineer. She was introduced as an “accountant” to team members. Being asked what does she know about Thai tax laws she admitted knowing nothing. Later VV mentioned that she worked in on of the Pattaya XX night clubs (brothels) before meeting him.
  According his own statement Mr.Volkov paid ca $2000 for her immigration services.
  IMHO, having a whore as a single legal employee tells a lot about business in general.

  Enjoy!
  https://sites.google.com/site/grapheneralwpdeceptionpoint/girls-and-lots-of-fun
  Behold, here is a captain of your “Titanic”!

  author
  WilliamChift
 • Ironically, the only person who was able to get a long term non-immigration visa along with a Thai work permit is Tatiana Aliusova (born 1986). She is not a scientist or engineer. She was introduced as an “accountant” to team members. Being asked what does she know about Thai tax laws she admitted knowing nothing. Later VV mentioned that she worked in on of the Pattaya XX night clubs (brothels) before meeting him.
  According his own statement Mr.Volkov paid ca $2000 for her immigration services.
  IMHO, having a whore as a single legal employee tells a lot about business in general.

  Enjoy!
  https://sites.google.com/site/grapheneralwpdeceptionpoint/girls-and-lots-of-fun
  Behold, here is a captain of your “Titanic”!

  author
  RichardUnult
 • The best adult Dating site loveawake.ru

  #theme.adult I’m not just inviting you! But it will be interesting for sure loveawake.ru
  #theme.dating The best adult Dating site loveawake.ru

  author
  Sandragit
 • история девочки я жалею о своем поступке мне сейчас 29 лет начну сначала
  https://www.monitortests.com/forum/User-ex1Beprt

  author
  ex2Gubrt
 • гей порно видео

  [url=https://pokerdomofficials.com/]гей порно парни[/url]

  author
  KennethRoake
 • author
  Billylog
 • author
  Rogeracado
 • author
  vadronov
 • рабочее зеркало гидры
  гидра зеркало

  author
  AndrewNen
 • образец запроса судебному приставу о ходе исполнительного производства
  https://capta6.org/taxhelpblog/?unapproved=100635&moderation-hash=0fd5d539d27fbd90d950e36e71b85d20#comment-100635

  author
  aaGubrt
 • 360 лаунчер для андроид на русском бесплатно последняя версия
  торт из пряников с бананами и сметаной фото и рецепт пошагово с фото

  author
  aaGubrt
 • смотреть про акул фильмы основанные на реальных событиях онлайн бесплатно
  как колонки от домашнего кинотеатра подключить к телевизору без dvd

  author
  aaGubrt
 • перезагрузка на тнт с бородиной 2020 смотреть онлайн последний выпуск
  сайт администрации ужурского района красноярского края официальный сайт

  author
  aaGubrt
 • смотреть фильмы онлайн в хорошем качестве бесплатно комедии про животных
  смотреть онлайн бесплатно фильмы в хорошем качестве призрачный гонщик 2

  author
  aaGubrt
 • кто бы мог подумать как мозг заставляет нас делать глупости fb2 скачать
  тема самообразования воспитателя дидактическая игра как форма обучения

  author
  aaGubrt
 • скачать бесплатно сериал верни мою любовь в хорошем качестве бесплатно
  смотреть бесплатно прикольные видео онлайн бесплатно в хорошем качестве

  author
  aaGubrt
 • свинина по-китайски в кисло-сладком соусе без ананасов рецепт с фото
  коломбина для рыжего читать онлайн полностью бесплатно без регистрации

  author
  aaGubrt
 • гравити фолз самая последняя серия самого последнего сезона на русском
  Популярное

  author
  aaGubrt
 • скачать бесплатно программу для андроид для скачивания видео с ютуба на
  сценарий агитбригады по правилам дорожного движения в начальной школе

  author
  aaGubrt
 • сон со вторника на среду что означает если снится парень который нравится
  музыка из фильма гладиатор слушать онлайн бесплатно в хорошем качестве

  author
  aaGubrt
 • кбк фиксированный платеж в пенсионный фонд в 2020 году для ип за 2020
  кем осуществляется подготовка рабочего места для выполнения строительно-монтажных работ

  author
  aaGubrt
 • формирование основ безопасного поведения у детей дошкольного возраста
  чтобы получить материнский капитал сколько лет должно быть первому ребёнку

  author
  aaGubrt
 • литературное чтение рабочая тетрадь 1 класс бойкина м в виноградская л а
  http://www.italiapokerforum.com/members/aapafrt/

  author
  aaGubrt
 • смотреть фильмы онлайн совокупность лжи в хорошем качестве бесплатно
  https://www.lucieaudet.com/comment-utiliser-les-elixirs/?unapproved=5051&moderation-hash=72e822f209598790a6b353530c690d0a#comment-5051

  author
  xxGubrt
 • надбавка к пенсии в москве в 2020 году для неработающих пенсионеров
  азартные игры слот автоматы играть сейчас бесплатно без регистрации и смс

  author
  xxGubrt
 • поздравления с днем свадьбы своими словами на татарском языке от родителей
  код да винчи дэн браун смотреть онлайн бесплатно в хорошем качестве

  author
  xxGubrt
 • варенье из яблок в домашних условиях простой рецепт пошаговый с фото
  на дальней заставе 2020 смотреть фильм в хорошем качестве онлайн все серии

  author
  xxGubrt
 • фильмы онлайн смотреть бесплатно в хорошем качестве 2020 русские комедии
  календарно-тематическое планирование 3 класс начальная школа 21 века

  author
  xxGubrt
 • смотреть сериал онлайн бесплатно в хорошем качестве страна 03 25 серия
  гдз решебник по русскому языку 1 класс 1 и 2 часть учебник канакина

  author
  xxGubrt
 • фильм идеальный голос онлайн смотреть бесплатно в хорошем качестве в hd 720
  смотреть мелодрамы русские новинки 2020-2020 в хорошем качестве бесплатно

  author
  xxGubrt
 • успешный мужчина дело рук женщины наталья покатилова бесплатно
  договор беспроцентного займа между юридическими лицами образец 2020

  author
  xxGubrt
 • судебный участок 5 балашихинского судебного района московской области
  закон о государственной поддержке малого предпринимательства в рф 2020

  author
  xxGubrt
 • сказка о царе салтане и сыне его славном и могучем богатыре князе гвидоне и
  300 спартанцев смотреть онлайн фильм в хорошем качестве бесплатно фильм 720

  author
  xxGubrt
 • смотреть онлайн бесплатно камеди вумен все сезоны подряд в хорошем качестве
  купить лада веста универсал в москве у официального дилера цена 2020

  author
  xxGubrt
 • как заблокировать пользователя в инстаграме если он тебя заблокировал
  московская финансовая юридическая академия ярославль официальный сайт

  author
  xxGubrt
 • лестница на второй этаж своими руками из дерева с поворотом на 90 фото
  дьявол носит прада смотреть онлайн hd 720 с хорошим звуком бесплатно

  author
  xxGubrt
 • пропал голос как лечить в домашних условиях быстро народные средства
  для выявления структуры отношений в малой группе я морено разработал метод

  author
  xxGubrt
 • зеленый фонарь фильм смотреть онлайн 2020 в хорошем качестве бесплатно
  можно ли снять с учета машину без хозяина по договору купли-продажи

  author
  xxGubrt
 • втб банк вклады физических лиц 2020 проценты по вкладам на сегодня
  как в домашних условиях вырастить ногти за неделю в домашних условиях

  author
  xxGubrt
 • тойота нижний новгород официальный дилер цены модельный ряд 2020 года
  http://outdoor74.ru/forum/index.php?PAGE_NAME=profile_view&UID=267029

  author
  xxGubrt
 • акимовский районный суд запорожской области
  [url=http://lawdnepr.com.ua/index.php/single-contact]апелляционный суд запорожской области[/url]

  author
  RobertHox
 • author
  opGubrt
 • на экзамене 40 билетов яша не выучил 4 из них найдите вероятность того
  слесарь по ремонту сельскохозяйственных машин и оборудования вакансии

  author
  opGubrt
 • поздравления с юбилеем мужчине 60 лет в прозе красивые слова от друзей
  контрольный диктант по теме повторение изученного в 5 7 классах 8 класс

  author
  opGubrt
 • как коптить скумбрию в коптильне горячего копчения в домашних условиях
  управление социальной политики по городу нижний тагил и пригородному району

  author
  opGubrt
 • федеральным законом об оценочной деятельности в российской федерации
  контрольный диктант по теме повторение изученного в 5 7 классах 8 класс

  author
  opGubrt
 • расписание автобусов екатеринбург каменск-уральский южный автовокзал
  смотреть фильмы боевики и триллеры онлайн бесплатно в хорошем качестве

  author
  opGubrt
 • футбол аргентина премьер-лига 2020 турнирная таблица и результаты
  скачать бесплатно проигрыватель для виндовс 8 бесплатно на русском языке

  author
  opGubrt
 • инструктаж по технике безопасности для учащихся в начальной школе по
  заявление на выплату единовременного пособия при рождении ребенка 2020

  author
  opGubrt
 • смотреть новый человек паук мультфильмы онлайн бесплатно в хорошем качестве
  мультики онлайн том и джерри смотреть онлайн бесплатно в хорошем качестве

  author
  opGubrt
 • I am trying to find these books [url=https://s3.amazonaws.com/kindle-pdf/read/tauntons-complete-illustrated-guide-to-turning.pdf]View Book Tauntons Complete Illustrated Guide To Turning free epub[/url] [url=https://s3.amazonaws.com/kindle-pdf/read/strange-brew-jane-yellowrock.pdf]Download book Strange Brew (Jane Yellowrock) pdf[/url] [url=https://s3.amazonaws.com/kindle-pdf/read/cyber-bullying-based-on-a-true-story.pdf]Book Cyber Bullying: Based on a true story pdf[/url] [url=https://s3.amazonaws.com/kindle-pdf/online/альберт-эйнштейн-цитаты-Рё-афоризмы.pdf]Ebook Альберт Эйнштейн. Цитаты Рё афоризмы[/url] [url=https://s3.amazonaws.com/kindle-pdf/read/the-typology-and-dialectology-of-romani.pdf]Buy Book The Typology and Dialectology of Romani free pdf, epub[/url] but found only a sample.
  There are many different [url=https://s3.amazonaws.com/kindle-pdf/free/sitemap.xml]sitemap[/url] , there are complete ones, but this one unfortunately is not.

  author
  Eddiecer
 • сериал женская интуиция 2 смотреть онлайн бесплатно в хорошем качестве
  http://mykh.net/space-uid-4994946.html

  author
  opGubrt
 • Hot teen pics
  http://animenakedcomic.bloglag.com/?jimena

  free porn videos creampie cartoon you porn free hentai porn search red tub porn porn star menage

  author
  minervajh11
 • Брюшной полость У пациентов с ушибом почки может быть макрогематурия, тогда как при отрыве почечной ножки гематурия наблюдается не всегда – Урология https://urolog.com.ru/urologiya/povrezhdeniya-organov/povrezhdeniya-pochki.html -Повреждения почки Дорожно-транспортные происшествия, падения и спортивные травмы Повреждения почки

  author
  PeterLor
 • порядок оказания медицинской помощи по профилю стоматология терапевтическая
  https://nexusvirtualspaces.com/hello-world/?unapproved=490&moderation-hash=f4a3a33bbda96036d0fdc73cb82cf6ea#comment-490

  author
  moGubrt
 • документ провозгласивший ребенка полноценной и полноправной личностью
  как избавиться от гнид на длинных волосах быстро в домашних условиях

  author
  moGubrt
 • 247 градусов по фаренгейту смотреть онлайн в хорошем качестве hd 720
  стрижка лесенка на средние волосы фото 2020 с челкой для круглого лица

  author
  moGubrt
 • к основным средствам с 2020 года относятся объекты стоимостью свыше
  игры онлайн бесплатно логические игры играть сейчас без регистрации

  author
  moGubrt
 • парусина пропитанная водоупорными или противогнилостными составами 7 букв
  через сколько времени выводится алкоголь из организма таблица у мужчин

  author
  moGubrt
 • как вывести запах кошачьей мочи из квартиры в домашних условиях быстро
  смотреть сериал роковое наследство все серии в хорошем качестве бразилия

  author
  moGubrt
 • мультик баба яга против смотреть бесплатно онлайн в хорошем качестве
  михалкова елена бумажный занавес стеклянная корона бесплатно

  author
  moGubrt
 • какой подписью должны быть подписаны заявки в рамках контрактной системы
  ради тебя индийский сериал смотреть онлайн на русском языке все серии

  author
  moGubrt
 • автосалон поволжье моторс в самаре модельный ряд и цены спецпредложения
  http://www.sovinyon.com/forum/member.php?96028-mowesrt

  author
  moGubrt
 • смертельный улов онлайн смотреть бесплатно в хорошем качестве hd 720
  вера сериал великобритания смотреть онлайн 7 сезон на русском языке

  author
  mozGubrt
 • методические рекомендации для учителя по окружающему миру 4 класс вахрушев скачать
  федеральное государственное бюджетное учреждение южный федеральный центр спортивной подготовки

  author
  mozGubrt
 • санкт-петербургский институт внешнеэкономических связей экономики и права пермь
  русские сборники песен 2020 года новинки слушать и бесплатно

  author
  mozGubrt
 • чем отличается dark souls 2 от dark souls 2 scholar of the first sin
  фильм виноваты звезды 2020 онлайн смотреть бесплатно в хорошем качестве

  author
  mozGubrt
 • интернет магазин петровский каталог товаров и цены официальный сайт
  зверобой смотреть бесплатно онлайн в хорошем качестве на русском языке

  author
  mozGubrt
 • олимпиада по обществознанию 9 класс с ответами 2020 школьный этап
  мехмет акиф алакурт фильмы с его участием смотреть онлайн на русском

  author
  mozGubrt
 • смотреть покемоны все сезоны и серии подряд в хорошем качестве hd 720
  в каждой из 5 матрешек умещаются еще 5 матрешек сколько всего матрешек

  author
  mozGubrt
 • образец договора купли продажи квартиры находящейся в залоге у банка
  возвращение мушкетёров или сокровища кардинала мазарини книга читать

  author
  mozGubrt
 • великий философ кузанский родился в рыбацкой семье но принял монашество
  рабочая программа по математике 5 класс дорофеев 5 часов в неделю фгос

  author
  mozGubrt
 • слова с безударной гласной в корне проверяемой гласной в корне слова примеры
  http://sjklt.com/home.php?mod=space&uid=12612

  author
  mozGubrt
 • Hot galleries, thousands new daily.
  http://lesbiansxvideo.hotblognetwork.com/?alma

  begium porn babes porn video sexy bresses porn free hot teen porn tubes tube porn piss

  author
  brandirc60
 • New super hot photo galleries, daily updated collections
  http://oldasianmassage.instasexyblog.com/?kari

  babysitter punished porn skinny slave porn download free samples of hardcore porns kegger porn movie porn fast

  author
  amberzk60
 • как почистить микроволновку в домашних условиях быстро и эффективно видео
  маленькое королевство бена и холли смотреть онлайн новые серии бесплатно

  author
  loGubrt
 • смотреть игра престолов все сезоны и все серии подряд в хорошем качестве hd 720 бесплатно
  брянская детская областная больница официальный сайт платные услуги

  author
  loGubrt
 • Why not try our new advanced couponing tool that will help you save money online?
  We search the web so you don’t have to. We also have a blog full of tips to help you save money in the future.

  Check us out now and start saving money now.

  save money while shopping online

  author
  Elmertoono
 • смотреть темный ангел с натальей орейро онлайн бесплатно в хорошем качестве
  смотреть фильм крепкий орешек онлайн в хорошем качестве бесплатно в hd 720

  author
  loGubrt
 • великолепный век смотреть онлайн 78 серия на русском языке онлайн бесплатно
  http://voll-verbrickt.de/users/503035/loribrt

  author
  loGubrt
 • смотреть мультфильм онлайн бесплатно в хорошем качестве ледниковый период 1
  сбц коммунальные инженерные сети и сооружения 2020 бесплатно

  author
  roGubrt
 • фильм война миров z 2 часть смотреть онлайн бесплатно в хорошем качестве
  смотреть комедии 2020-2020 смотреть онлайн бесплатно в хорошем качестве

  author
  roGubrt
 • роберт майнер торговые стратегии с высокой вероятностью успеха fb2 скачать
  игры онлайн квесты выход из комнаты на русском языке играть бесплатно

  author
  roGubrt
 • черепашки ниндзя смотреть мультик смотреть все серии подряд бесплатно
  онлайн смотреть бесплатно без регистрации в хорошем качестве новинки

  author
  roGubrt
 • корейские дорамы про любовь и школу с русской озвучкой смотреть онлайн
  как узнать по номеру телефона где находится человек через интернет бесплатно

  author
  roGubrt
 • общество с ограниченной ответственностью международная клиника семья
  https://sihirliklavye.com/members/22221.html

  author
  roGubrt
 • The Norwegian LAMININE https://healthevolutionproject.com?p=B1Baj7FSI are 4 times more affordable, as Laminine by LPGN

  author
  Keithtus
 • интерстеллар 2020 смотреть онлайн полный фильм в хорошем качестве 720
  благословите короля или характер скверный не женат читать полностью онлайн

  author
  rsGubrt
 • как узнать пароль от компьютера если его поставили родители windows 10
  смотреть фильмы онлайн бесплатно в хорошем качестве военные русские 1941 1945

  author
  rsGubrt
 • марк гейлер основы композиции и художественной фотосъемки бесплатно
  напиши вопросы и дай на них краткие ответы пользуясь подсказками the puppet

  author
  rsGubrt
 • игры для мальчиков зомби стрелялки для 16 лет бесплатно онлайн играть
  перевести текст с английского на русский онлайн бесплатно и правильно

  author
  rsGubrt
 • какой из следующих видов активов является наиболее ликвидным срочный вклад
  при увеличении освещенности в 2 раза кинетическая энергия электронов

  author
  rsGubrt
 • центр обновлений windows в настоящий момент не может выполнить обновления
  рабочая программа по географии 6 класс фгос герасимова 2 часа в неделю

  author
  rsGubrt
 • стоматологическая поликлиника 4 детская выборгского района официальный сайт
  смотреть бесплатно фильм любовь и другие лекарства в хорошем качестве бесплатно

  author
  rsGubrt
 • скачать онлайн фильм бесплатно в хорошем качестве без регистрации
  http://www.mayyam.com/talk/member.php?496378-rsjaLrt

  author
  rsGubrt
 • Тестостерон   Синдром Дениса-Дреша наблюдается у детей с неотчетливо сформированными половыми органами, гломерулонефритом или другими изменениями почек и опухолью Вильмса – Врожденные и приобретенные заболевания Неотчетливо сформированные половые органы На 6-й неделе беременности недифференцированная гонада становится дифференцированной Неотчетливо сформированные половые органы

  author
  PeterLor
 • Eskadron is among the most appreciated equestrian brands in the entire world that focuses primarily on the creation of high quality equestrian clothing and equipment. This German concern was founded by Pikeur trying to fit the jockeys’ needs, who were looking for professional but also stylish equestrian accessories. Thus, what makes Eskadron so special and why their selections are so popular among riders?Eskadron — why do bikers from all around the world love this brand?
  Eskadron continues to be exceptionally popular with horse-riding fans for twelve or even more years now. This brand’s products are characterized by their top quality attention for detail. Eskadron can be valued for their exceptional viability, elegance, and innovativeness in their endeavors, modern style, and availability. The new offer includes both pro ones and items for recreational riders. So, you’ll find basic equestrian clothing, professional design, and various accessories necessary for the proper saddling of a horse. Eskadron offers saddle fabrics, halters, rugs, bell boots for horses, boots, fly hats, drapes, however also hoodies, t shirts, breeches, even show jackets. These products come from the European Union, which in addition verifies their own quality.Eskadron’s ranges
  Eskadron has many selections. Some are seasonal, others are constantly available in their deal. The most popular collections of this brand are:
  Classic Sports – established twice per calendar year, this line is composed only of horse equipment. Services and products using this collection are very simple, in standard soft colours but at exactly the identical time quite tasteful.
  Platinum Card – starts once a year for those who prefer traditional solutions. You’ll mostly find gray and black shades along with delicate image themes.
  Young Star – line for kids that begin their adventure with horse riding. It’s basic horse riding accessories in bright colours and extraordinary patterns.
  Equestrian Fanatics – clothing line designed for riders who like to stand out. Available jackets, hoodies, and backpacks successfully combine casual clothing with equestrianism.
  Vintage offer – Their constant offer of clothing, equipment, and accessories. It is possible to find products useful for training and everyday rides but additionally elegant reveal clothing.

  Eskadron can be a new used by cyclists from all around the world. For the comfort of riding and safety both yours and your horse, it might be well worth buying supreme quality articles, which would allow you to fully appreciate this exceptional sport.

  author
  CyberXBland
 • Daily updated super sexy photo galleries
  http://porn.aunts.fetlifeblog.com/?felicia

  free porn sites for blackberry young gay braces porn free porn suicide dick pics of asain porn free hot ebony lesbian porn clips

  author
  ty2
 • Парсер гугла без проблем.
  Видео смотрите сами
  https://www.youtube.com/watch?v=ka0rXoSPsV4

  author
  TommyGendy
 • Best Drug Rehab Centers http://aaa-rehab.com Alcohol Rehab Centers http://aaa-rehab.com Best Drug Rehabilitation Centers
  http://aaa-rehab.com

  author
  Drug Treatment Rehab

Leave a Comment